Programowanie daje mi to poczucie, że błąd może wystąpić tylko przy ograniczonych, mierzalnych parametrach systemu.
Nie to co w rzeczywistości.

Testując
różne sposoby kompresji zdjęć tak aby można było je szybciej udostępniać w Internecie trafiłem na darmowy (adware) program Photo Vacuum Packer.

Dotychczas stosowałem przede wszystkim przetwarzanie wsadowe w programie IrfanView który udostępnia szerego dodatkowych funkcji jednak dla zwykłych użytkowników mogło to wydawać się zbyt trudne w użyciu.
Photo Vacuum Packer w formie kreatora (angielski) przeprowadza nas szybko przez proces masowej kompresji zdjęć w danym folderze.
Mając tylko do wyboru 2 rodzaje kompresowania jakości zdjęcia (High oraz Standard)
Przy High ze zdjęcia 2,46MB dostaniemy 782KB natomiast przy standard jeszcze mniej: 660KB.

Jakość skompresowanego zdjęcia jest bardzo zadowalająca, przy dużych zdjęciach które aby zmieścić się na monitorze są automatycznie pomniejszane – różnica jest niezauważalna ludzkim wzrokiem!Po wpatrzeniu się w zdjęcia mniejsze dostrzegamy minimalne zmiany:

Zdjęcie oryginalne

Zdjęcie po kompresji

Warto także zmienić drugą opcję kompresji – wielkość zdjęcia, jeśli nie zamierzamy takich zdjęć drukować na papierze. Jeśli zdjęcia chcemy tylko przesłać przez Internet innym – należy to uczynić z całą pewnością! „Lżejsze” zdjęcia wyślemy szybciej, odbiorcy ściągną je sobie szybciej a i przeglądanie takich zdjęć będzie odbywać się szybciej gdyż komputer nie musi przepróbkowywać zdjęcia w celu jego pomniejszenia na pełnym ekranie.

Na koniec kreator zapyta się czy chcemy podmienić skompresowane zdjęcia na te nasze oryginalne. Nie ma się co bać tej opcji. Da nam to bardzo znaczący przyrost miejsca na dysku.


Komentarze

Sciagnałem, zainstalowałem, przetestowalem i …zapisuje do listy niezbednych programow! Przy okazji polecam wtyczke do Microsoft Worda [ http://www.dobreprogramy.pl/Zapisz-jako-PDF-lub-XPS,Program,Windows,11849.html ], ktora bezstratnie pozwala zapisywac zdjecia do formatu PDF (Zapisz jako-> PDF lub XPS). Wszystkie wczesniej instalowane generatory jak np Bullzip PDF Printer nie dawaly tak dobrej jakosci, przy niewielkiej wielkosci pliku wyjsciowego.

Napisz komentarz