Programowanie daje mi to poczucie, że błąd może wystąpić tylko przy ograniczonych, mierzalnych parametrach systemu.
Nie to co w rzeczywistości.

Ten post może być już nieaktualny

26 maja 2008r. o godzinie 7:00 Totalizator Sportowy rozpoczął losowania nowej (w Polsce) gry liczbowej Keno. W tej grze losowania odbywają się co 5min! Zatem prawdziwi zapaleńcy będą mieli częstszą szanse na zostawienie pieniędzy w kolekturze.

Na mapce oddziałów zobaczyłem że jeden z nich znajduje się blisko mojego mieszkania.. ale zanim tam miałem iść napisałem szybko skrypt symulujący losowania dla 3 liczb przy losowaniu 10 z 70 – bo takie wygrane są jeszcze w miarę osiągalne dla zwykłego śmiertelnika.. po przetestowaniu stwierdziłem że jednak jeszcze za mało osiągalne żeby postawić choćby 2 zł dla zabawy;)

Moją symulacje losowań wraz z ’empirycznym prawdopodobieństwem’ można przetestować tutaj, gdzie n to ilość losowań. Skrypt losuje 3 liczby które „obstawiamy” po czym symuluje losowanie(a).

Tabela wygranych:


Komentarze

Co do skryptu i prawdopodobienstwa dla 3 liczb to nie mam zastrzeżeń. Proszę jednak zauważyć że tą samą wysokość wygranej (11zł) osiągniemy trafnie typując tylko 2 liczby a w tym przypadku szansa jest wyraźnie wyższa.

Dopiero teraz wpadłem na Twój wpis, ale nadal nie wiem czy warto grać w keno. Jak pogodzić częstość losowań z prowadzeniem statystyk? Czy wygrane w keno kompensują wydatki w dłuższym okresie czasu?

Napisz komentarz