Programowanie daje mi to poczucie, że błąd może wystąpić tylko przy ograniczonych, mierzalnych parametrach systemu.
Nie to co w rzeczywistości.

Jak pisze Lucis serwis nasza-klasa przekracza barierę 100mln zgromadzonych zdjęć użytkowników (dla porównania fotka.pl ma ich 6,5mln). Z tego co widziałem w n-k jest tam bardzo dużo zdjęć archiwalnych, starych „retro”. Musze z ubolewaniem stwierdzić że pomimo postępu technicznego, lepszego dostępu do edukacji, niskich kosztów robienia zdjęć – zdjęcia w serwisach społecznościowych z galeriami są nieestetycznie nieeleganckie;]

Nie chodzi o robienie zdjęć artystycznych, idealnych portretów takich jak np tu. Wystarczy żeby zdjęcie prezentowało osobę z jak najlepszej strony. Wystarczy żeby nie raziło oka. Wystarczy odrobina dobrych chęci:

  1. Staraj się wykonać o kilka więcej zdjęc każdego ujęcia jakiego potrzebujesz. Co Ci szkodzi!? Pomyśl że dawniej każde zdjęcie kosztowało i trzeba było oszczędzać kliszę. Nie bój się zatem naciskać spustu migawki. Ale uwaga! Nie wrzucasz tych wszystkich zdjęć do internetu. Wybierasz 1 najładniejsze z każdego ujęcia.
  2. Każde wybrane zdjęcie musiszpoddać niżej wymienionym czynnością (jeśli uważasz że Twojemu zdjęciu nic nie brakuje możesz pominąć pierwsze 3 punkty):
   • usunięcie zanieczyszczeń & redukcja „czerwonych oczu”
   • korekcja kolorów
   • korekcja jasności & kontrastu
   • +
   • ZMIANA WIELKOŚCI (rozdzielczości) ZDJĘCIA
   • Nie umieszczaj w internecie wszystkich swoich eksperymentów z ‚suwakami’.
   • Nie umieszczaj w ogóle takiego zdjęcia – jeśli zdjęcie wygląda gorzej po obróbce niż przed
   • Nie umieszczaj portretów na którym widać tylko kontury oczów, ust i nosa danej osoby a reszta jest ‚przejaśniona’

  Pamiętaj żeby obrabiać i zapisać zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości. Oryginalna wielkość zdjęcia ma służyć jedynie ‚specjalnym okazją’ (drukowanie cyfrowe, przesyłanie do drukowania cyfrowego lub na inne specjalne życzenie).

  Następnie zapisujesz zdjęcie w wielkości (rozdzielczości) zależnej od swojej potrzeby. Dla zdjęcia do obojętnie jakiego serwisu społecznościowego wystarczy w zupełności rozdzielczość: 800 (szerokość) na 600 (wysokość) – lub odwrotnie – apropo –  obracaj swoje zdjęcia w razie potrzeby.

  Jeszcze mały dekalog dot. zabaw w programie graficznym:

  Przy zapisie zdjęcia (tutaj -do mniejszej rozdzielczości) zwróć uwagę na „kompresję zdjęcia”. Zapisuj w rozszerzeniu .jpg. Doszukaj się w opcjach zapisu pola kompresja/jakość. Możesz zmniejszyć wartość ze 100% do 95-97% bez obawy o stratę jakości wychwytywalną dla oka. Zmniejszając tą wartość jeszcze niżej – zdjęcie będzie zajmować mniej – ale będzie traciło na jakości.

  1. Wyślij tam gdzie chcesz swoje zmodyfikowane zdjęcie:)
  2. Komentuj tylko dobre zdjęcia. Wytykaj błędy. Nie chwal zdjęcia za ‚sam obiekt’, oceniaj całość czyli obiekt na zdjęciu + wykonanie i „odrobinę dobrych chęci”.

   Edytor zdjęć on-line: http://www.edytujfotke.pl

   Prosty o zaawansowanych możliwościach program do edycji zdjęć: IrfanView


  Napisz komentarz